mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Wycieczki górskie

Górskie, piesze eskapady to niezwykła przyjemność obcowania z naturą. Pokonywanie dzikich terenów wśród lasów, skał, wspaniałej i często niespotykanej roślinności to wyjątkowa forma aktywności ruchowej.

Klimat górski niezwykle korzystnie wpływa na układ krwionośny i oddechowy, co związane jest z mniejszą zawartością tlenu w powietrzu. Organizm zmuszany jest wówczas do produkcji większej ilości czerwonych krwinek. Marsz w terenie górzystym poprawia wydolność, zwiększa odporność oraz usprawnia pracę mięśni szkieletowych. Pieszy spacer pod górę, nawet o niewielkim nachyleniu zapewnia doskonałe dotlenienie organizmu oraz ożywienie przemiany materii. Szczególnie korzystne jest wchodzenie pod górę. Wówczas organizm uzyskuje podwyższoną częstotliwość pulsu, nawet przy powolnym marszu. Ponadto górskie wędrówki wymagają więcej czasu, co znacznie przedłuża okres trwania wysiłku . Niestety mniej efektywną formą ruchu jest schodzenie w dół. Trudno jest bowiem osiągnąć odpowiedni puls, a ponadto spacer taki powoduje silne obciążenia stawów. Osoby borykające się z nadwagą, lub schorzeniami układu kostno-stawowego powinny korzystać ze stoków, z których powrót jest możliwy za pomocą kolejki linowej.

Podczas wypraw w góry należy także pamiętać o wygodnym obuwiu. Nie mogą to być trampki, ani adidasy. Moda tutaj nie jest najważniejsza, liczy się przede wszystkim wygoda. Do pieszych wędrówek po skalistym i nierównym podłożu najlepiej nadają się wysokie buty za kostki na grubym spodzie. Zapewniają one bowiem stabilność i właściwe usztywnienie stopy Muszą być również trochę większe od obuwia użytkowanego na co dzień. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej trasy. Zalecane są szczególnie szlaki biegnące przez las. Jest tam zazwyczaj chłodniej, co zabezpiecza przed nadmiernym przegrzaniem organizmu, a leśne, miękkie podłoże zapewnia większą stabilność i komfort podczas marszu. Istotny jest również odpowiedni rodzaj ubioru, gdyż pogoda w górach odznacza się dużą zmiennością. Strój musi chronić przed wiatrem, chłodem i deszczem, jednak nie powinien krępować ruchów. Nawet jeżeli u podnóża gór pogoda zapowiada się słonecznie, w wyposażeniu zawsze powinien znaleźć się ciepły, wełniany sweter. Istotne jest również odpowiednie nakrycie głowy, którego zadaniem jest ochrona przed nadmiernym słońcem, zwłaszcza w wyższych partiach gór. Ponieważ wędrówki górskie trwają zazwyczaj kilka godzin, należy ze sobą zabrać także odpowiednią ilość lekkostrawnego pożywienia oraz specjalny napój, najlepiej w formie roztworu izotonicznego. Cały ekwipunek powinien być przenoszony zawsze w stabilnym plecaku, najlepiej ze stelażem.

Podczas wędrówek górskich należy pamiętać o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Wcześniej, najlepiej zapoznać się z prognozą pogody. W dniu wyjścia w góry, należy poinformować inne osoby o planowanej trasie i przybliżonej godzinie powrotu. Wycieczki najlepiej planować w grupie i zawsze należy trzymać się wytyczonych szlaków. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek kłopoty lub będzie potrzebna pomoc, wówczas należy użyć sygnału dźwiękowego lub świetlnego o częstotliwości sześciu znaków na minutę. Mogą być to krótkie okrzyki, względnie strumienie światła wypuszczane za pomocą latarki lub lusterka. Jeżeli podczas kilkugodzinnej wędrówki górskiej wystąpi duże zmęczenie, nie należy na siłę kontynuować trasy, lecz skorzystać z noclegu w najbliższym górskim schronisku

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Trening fizyczny zapobiega osteoporozie

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny , Zdrowie

Panujące powszechnie twierdzenie, iż narząd nieużywany zanika sprawdza się również w przypadku kości. Zbyt mała ilość ruchu powoduje wyraźne osłabienie tkanki kostnej.

czytaj więcej

Warto się ruszać

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych elementów prozdrowotnego stylu życia. Już od ponad pół wieku lekarze sportowi, fizjolodzy i kardiolodzy próbują uświadamiać nam jak wielką ...

czytaj więcej
POKAŻ