<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=466220345009481&ev=PageView&noscript=1"/>
mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Czy steroidy roślinne są bezpieczne

Jak wynika z badań, związki roślinne wpływają wprawdzie na wzrost poziomu testosteronu we krwi, jednak nie powodują podniesienia jego stężenia w organizmie ponad naturalne graniczne wartości fizjologiczne.

Co za tym idzie, ich stosowanie nie wpływa na ryzyko pojawienia się zaburzeń zdrowotnych, jakie mogą wystąpić w przypadku stosowania leków steroidowych. Co więcej, pojawiają się doniesienia, że niektóre aktywne substancje roślinne mogą efektywnie przeciwdziałać niekorzystnym przemianom hormonów we krwi, wykazując pozytywny wpływ na stan zdrowia. Jak się uważa, saponiny steroidowe, a także indole i polifenole zawarte w ekstrakcie z buzdyganka ziemnego mogą chronić komórki gruczołu krokowego przed niekorzystnym oddziaływaniem niektórych hormonów. Związki te hamują aktywność enzymu (5-alfa-reduktazy) uczestniczącego w przemianie testosteronu w dehydrotestosteron (DHT). W warunkach zwiększonej syntezy DHT nasila się podział komórek gruczołu krokowego, co w efekcie może prowadzić do przerostu tego narządu, oraz powstania wielu ognisk nowotworowych. Związki aktywne byzdyganka ziemnego hamują także czynność innego enzymu – aromatazy – odpowiedzialnego za niekorzystne przemiany testosteronu do estrogenów. Suplementy roślinne mogą, więc z jednej strony przyczyniać się do wzmożonej syntezy i aktywacji testosteronu, z drugiej zabezpieczać ustrój przed jego niekorzystnym oddziaływaniem.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czy steroidy roślinne są bezpieczne

Wrze 11, 2014 Steroidy roślinne

Jak wynika z badań, związki roślinne wpływają wprawdzie na wzrost poziomu testosteronu we krwi, jednak nie powodują podniesienia jego stężenia w organizmie ponad naturalne graniczne ...

czytaj więcej

Steroidy roślinne

Wrze 11, 2014 Steroidy roślinne

Na przestrzeni ostatnich lat dowiedziono, że niektóre substancje obecne w produktach roślinnych mogą wpływać na zwiększenie wydzielania hormonów o działaniu anabolicznym, głównie testosteronu.

czytaj więcej
:red_circle: Zbigniew Kasprzyk
POKAŻ