mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Acetyl-l-karnityna

ALC, to naturalna substancja odżywcza będąca pochodną witaminy BT, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego i mięśniowego.

W układach tych pełni rozmaite funkcje. ALC m.in. pobudza określone komórki do produkcji neuroprzekaźnika – dopaminy, a także intensyfikuje jego działania. Wzrost poziomu dopaminy w mózgu, zwiększa psychologiczny stan czuwania, powoduje wzrost pobudzenia i koncentracji, zwiększenie czasu reakcji oraz poprawę siły i wytrzymałości mięśniowej. Najważniejszym, jednak zadaniem ALC jest podnoszenie poziomu acetylocholiny – bardzo ważnego przekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym oraz w połączeniach nerwów i mięśni. Ten bardzo ważny neuroprzekaźnik może być unieczynniany przez środki dopingujące oraz kwas pirogronowy i mlekowy – substancje, których poziom wzrasta podczas intensywnego wysiłku. Suplementacja ALC może, więc usprawnić funkcjonowanie systemu nerwowo-mięśniowego i tym samym prowadzić do zwiększenia efektywności treningu. Badania wykazują także korzystne działanie ALC w procesie usprawniania funkcji pamięciowych, w zapobieganiu stanów depresyjnych i lękowych oraz w zwiększaniu odporności na stres i poprawę zdolności wysiłkowych.

Wielu sportowców donosi o korzystnym działaniu tej substancji w procesie regeneracji powysiłkowej. ALC, to substancja wpływająca, między innymi na poziom beta-endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych wytwarzanych przez organizm. Odpowiednia ich koncentracja w mózgu, zmniejsza reakcje bólowe na wysiłek fizyczny, umożliwiając tym samym zastosowanie większych obciążeń treningowych. ALC dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym przyspiesza także regenerację uszkodzonych mięśni oraz zwiększa eliminację mleczanów.

Ponieważ ALC może wpływać na poprawę wydolności organizmu, przyspieszając regenerację mięśniową, a także odgrywać ważną rolę we wspomaganiu kondycji psychicznej, suplementacj zalecana jest wszystkim intensywnie trenującym sportowcom. Zawodnicy dyscyplin siłowych i szybkościowych mogą odczuć poprawę czasu reakcji w zadaniach wysiłkowych oraz szybszą regenerację organizmu, natomiast sportowcy dyscyplin wytrzymałościowych zmniejszenie zmęczenia fizycznego i psychicznego podczas długotrwałych wysiłków. Suplementacja ALC może także łagodzić napięcia psychiczne związane z udziałem w ważnych imprezach sportowych. Preparat najlepiej stosować w dwóch podzielonych dawkach: 500-1000mg na czczo oraz 500-1000mg - 45 min przed treningiem lub przed wieczornym posiłkiem. Suplement najlepiej przyjmować razem z lecytyną. Lecytyna jest najważniejszym źródłem choliny – substancji, która w organizmie pełni rolę substancji witaminopodobnej. Cholina jest wykorzystywana przez organizm do produkcji neuroprzekaźnika – acetylocholiny, który jak wcześniej wspomniano pełni bardzo ważną rolę w procesie funkcjonowania mózgu i układu nerwowo-mięśniowego. Pod tym względem cholina doskonale uzupełnia się z ALC, stąd zaleca się przyjmowanie tych związków w jednym cyklu wspomagania. Jednoczesna suplementacja lecytyną i ALC jest szczególnie wskazana dla zawodników dyscyplin wytrzymałościowych. Badania wykazały, że podczas wysiłków długotrwałych może dochodzić do istotnego obniżenia poziomu choliny we krwi. Przedwysiłkowa suplementacja lecytyną (ok.15g - 45 min przed wysiłkiem) pozwala na utrzymanie jej stałego poziomu podczas wysiłków długotrwałych, ograniczając narastające zmęczenie w końcowych stadiach pracy mięśniowej.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Acetyl-l-karnityna

ALC, to naturalna substancja odżywcza będąca pochodną witaminy BT, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego i mięśniowego.

czytaj więcej

Komunikacja nerwowo mięśniowa

Jednym z czynników decydujących o sprawności i skuteczności wykonywanych ruchów jest prawidłowa współpraca nerwów i włókien mięśniowych.

czytaj więcej
POKAŻ