mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Dla kogo są odżywki energetyczne?

Niektóre preparaty mają  za zadanie wspierać energetycznie organizm w warunkach zwiększonego obciążenia fizycznego. Polecane są wszystkim sportowcom oraz osobom, których praca mięśniowa wiąże się z wysokim wydatkiem kalorycznym.

Odżywki energetyczne znajdują szczególne zastosowanie we wspomaganiu treningów o charakterze wytrzymałościowym (biegi długodystansowe, kolarstwo). Długotrwała praca mięśniowa prowadzi do wysokiego lub skrajnego uszczuplenia zapasów glikogenu (cukru) w mięśniach, co w efekcie przekłada się na pogorszenie sprawności wysiłkowej. Podawanie odżywek energetycznych przed i w trakcie wysiłku zapobiega oddaleniu zmęczenia fizycznego i psychicznego, natomiast po jego zakończeniu – przyspiesza powrót do fizjologicznej równowagi oraz przygotowuje organizm do kolejnej sesji treningowej.
Z uszczupleniem zasobów węglowodanów w mięśniach mamy także do czynienia w wysiłkach fizycznych związanych z kształtowaniem tzw. wytrzymałości siłowej (np. pływanie, biegi 400-800m) i mocy tlenowej (np. biegi 5-10km) oraz w treningach interwałowych (np. gry zespołowe), gdzie elementy intensywnej pracy mięśniowej przerywane są krótkimi odpoczynkami.Obok wspomagania energetyki pracy mięśniowej, suplementacja węglowodanami jest także wykorzystywana w celu stymulowania anabolizmu (budowy) białek mięśniowych, co chętnie praktykowane jest w kulturystyce i sportach siłowych, gdzie zawodnicy dążą do szybkiego wzrostu masy i siły mięśniowej. Węglowodany dostarczają energię na potrzeby syntezy białek mięśniowych, wspomagają wchłanianie aminokwasów oraz kreatyny do mięśni, a także stymulują wydzielanie insuliny – najsilniejszego hormonu anabolicznego.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Znaczenie odżywek energetycznych

Wrze 11, 2014 Odżywki energetyczne

Odżywki energetyczne uzupełniają dietę w dwa podstawowe składniki: węglowodany (cukry) i tłuszcze - będące najważniejszym źródłem energii do pracy mięśniowej.

czytaj więcej

Dla kogo są odżywki energetyczne?

Wrze 11, 2014 Odżywki energetyczne

Niektóre preparaty mają za zadanie wspierać energetycznie organizm w warunkach zwiększonego obciążenia fizycznego. Polecane są wszystkim sportowcom oraz osobom, których praca mięśniowa wiąże się z ...

czytaj więcej
POKAŻ