<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=466220345009481&ev=PageView&noscript=1"/>
mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Interakcje z minerałami

Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty wapnia, żelaza i magnezu. Jony wapnia tworzą z niektórymi lekami nierozpuszczalne w wodzie sole wapnia, co powoduje zmniejszenie wchłaniania i narażenie pacjenta na brak ich terapeutycznego działania.

Wykazano, że jednoczesne przyjmowania wapnia, lub produktów bogatych w ten składnik (mleko, produkty mleczne) może spowodować zmniejszenie stężenia leków we krwi o ok. 50%. Grupą leków szczególnie wrażliwych na działanie wapnia są leki stosowane w leczeniu zakażeń dróg oodechowych i moczowych (fluorochinolony, tetracykliny). Do interakcji może dojść także w przypadku zażywania preparatów wapnia jednocześnie z β-blokerami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca. Stwierdzono, że dochodzi do interakcji na etapie wchłaniania, co może powodować zmniejszenie stężenia leku we krwi i tym samym brak jego działania. Podobne interakcje mogą zachodzić pomiędzy lekami stosowanymi w leczeniu osteoporozy, hiperkalcemii nowotworowej oraz lekami o działaniu moczopędnym.

Niebezpieczestwo interakcji zachodzi także pomiędzy lekam, a preparatami żelaza i magnezu często uwzględnianymi w suplementacji sportowej. W badaniach klinicznych stwierdzono, że suplementy tych pierwiastków zażywane z hormonami tarczycy mogą osłabiać aktywność stosowanych leków hormonalnych. Tyroksyna ma zdolność tworzenia stabilnych kompleksów z żelazem, co może wpływać na osłabienie wchłaniania leku. Z tego tytułu hormony taczycy powinny być zażywane z co najmniej dwu godzinnym odstępem od spożycia żelaza, magnezu lub preparatów wieloskładnikowych zawierających te minerały. Podobne interakcje mogą zachodzić z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona czy w chorobie Wilsona (związanej z nadmiernym gromadzeniem miedzi w organizmie).

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Istotny wywiad zdrowotny

Przy określonych schorzeniach lub zaburzeniach zdrowotnych niektóre z zalecanych suplementów diety mogą okazać się albo czynnikiem wspomagającym terapię niektórych chorób bądź też wywierać działanie wręcz ...

czytaj więcej

Interakcje z preparatami błonnikowymi

Suplementy diety zawierające niestrawne włókna pokarmowe, które powszechnie wykorzystywane są w terapii nadwagi i otyłości, posiadają silne właściwości wiążące szereg substancji w świetle jelita, tworząc ...

czytaj więcej
:red_circle: Zbigniew Kasprzyk
POKAŻ