mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Napoje sportowe

Wyróżniamy dwa zasadnicze rodzaje napojów sportowych:

  • napoje, którym zasadniczym celem jest nawadnianie organizmu (napoje hipotoniczne i izotoniczne)
  • napoje, którym zasadniczym celem jest uzupełnianie energii (napoje hipertoniczne)

Napoje hipotoniczne zawierają mniej węglowodanów i soli mineralnych w porównaniu z płynami ustrojowymi w przeliczeniu na 100ml. Większość dostępnych napojów hipotonicznych zawiera mniej niż 4g węglowodanów na 100ml.

Napoje izotoniczne zawierają podobną ilość węglowodanów i soli mineralnych co płyny ustrojowe w przeliczeniu na 100ml. Większość dostępnych napojów izotonicznych zawiera mniej niż 4g węglowodanów na 100ml. Napoje izotoniczne wchłaniają się tak samo lub szybciej jak woda i są uznawane za najlepszy sposób nawadniania organizmu.

Im większy udział węglowodanów tym napój słabiej nawadnia, ale lepiej uzupełnia energię. Wraz ze wzrostem stężenia węglowodanów w spożywanych płynach (pow 50-60g cukrów prostych na 1l wody), zwiększa się kaloryczność napojów, a także spowalnia się ich transport w przewodzie pokarmowym. Tego typu napoje służą przede wszystkich do odnawiania strat węglowodanów, natomiast mają mniejsze znaczenie jako uzupełniacze wody. Kiedy stężenie węglowodanów jest niższe (poniżej 40g/1l) napoje takie przemieszczają się w przewodzie pokarmowym praktycznie z równą szybkością jak czysta woda. Dzięki temu pozwalają szybciej nawodnić organizm, ale za to dostarczają mniej węglowodanów. Ilustruje to poniższy schemat:

  • wypicie 500ml napoju zawierającego 30g węglowodanów (napoje izotoniczne) powoduje, że w ciągu pierwszych 10 min 200ml roztworu przechodzi z żołądka do jelit, dzięki czemu dostarczamy 200ml wody oraz 12g węglowodanów.
  • wypicie 500ml napoju zawierającego 60g węglowodanów (napoje hipertoniczne typu Carbo) powoduje, że w ciągu 10 min tylko 150ml tego roztworu opuszcza żołądek, dzięki czemu dostarczamy tylko 150ml wody, ale za to 18g węglowodanów.

Zatem porównując obie procedury dawkowania napojów, można pokusić się o wniosek, że napoje izotoniczne w porównaniu z roztworami hipertonicznymi o 25% lepiej nawadniają organizm, natomiast napoje hipertoniczne dostarczają o 50% więcej węglowodanów. Podsumowując, stężenie napojów jest zależne od rodzaju wykonywanej pracy mięśniowej. Tam, gdzie priorytetem jest nawadnianie organizmu lepiej sprawdzają się napoje izotoniczne, natomiast w przypadku wysiłków, gdzie istotna jest podaż węglowodanów – roztwory hipertoniczne.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Napoje w treningu siłowym

Wrze 11, 2014 Woda i sole mineralne

W trakcie treningów trwających nie dłużej niż 90min, nie ma zasadności podawania płynów węglowodanowych. W tym okresie zaleca się wypicie min. 1l wody. Kiedy trening ...

czytaj więcej

Skutki odwodnienia wysiłkowego

Wrze 11, 2014 Woda i sole mineralne

Długi i intensywny trening może przyczyniać się zarówno do spadku ogólnej zawartości wody w organizmie, jak też prowadzić do niebezpiecznych jej przemieszczeń między wnętrzem komórek, ...

czytaj więcej
:red_circle: Zbigniew Kasprzyk
POKAŻ