<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=466220345009481&ev=PageView&noscript=1"/>
mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Sportowe zajęcia grupowe

Zajmują ważne miejsce w aktywności ruchowej ze względu na wszechstronne rozwijanie różnych cech sprawności oraz ogólnej wydolności fizycznej.

Jednocześnie stwarzają możliwość współdziałania w grupie co stanowi ważny element motywacyjny do systematycznego uczestnictwa w zajęciach sportowych. Osoby nabierają wiary we własne możliwości a także mają możliwość nawiązania nowych znajomości. Grupa jest istotnym czynnikiem, który samorzutnie lub celowo zmusza do określonych działań. Mamy do czynienia z pobudzeniem emocjonalno-motywacyjnym, podnoszącym efekt wykonywanych ćwiczeń. Zajęcia grupowe lub gry zespołowe stanowią często element widowiskowy, co wpływa na ogólną poprawę samopoczucia i zwiększeni samoakceptacji. Najbardziej popularną formą jest aerobik wraz z różnymi jego odmianami. Ta popularna forma ćwiczeń gimnastyczno-tanecznych wykonywanych przy rytmicznej muzyce została opracowana przez amerykańskiego lekarza K.Coopera i mocno spopularyzowana na początku lat 80-tych przez amerykańską aktorkę J.Fondę. Ta forma ruchu odgrywa skuteczną rolę w procesie odchudzania, zwiększa wydolność fizyczną, poprawia koordynację ruchów, modeluje sylwetkę oraz skutecznie przeciwdziała stresom. Różnorodność form ćwiczeń aerobowych, pozwala dostosować wysiłki do indywidualnych możliwości osób ćwiczących a także można stworzyć program treningowy ukierunkowane na określone potrzeby: poprawę wydolności, zwiększenie wytrzymałości siłowej, redukcję tkanki tłuszczowej, kształtowanie sylwetki, itp. Ćwiczenia mogą być wykonywane bez przyrządów, w rytm muzyki, względnie z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu, począwszy od hantli skończywszy na wyspecjalizowanych maszynach aerobowych.

  • Ćwiczenia ukierunkowane na spalanie tkanki tłuszczowej – wykonywane w umiarkowanym tempie, w rytm niezbyt szybkiej, ale rytmicznej muzyki. Zajęcia adresowane są głównie dla osób z nadwagą, dlatego powinny stanowić prosty układ choreograficzny dopasowany do różnych możliwości ćwiczących. W przypadku tego typu ćwiczeń, nie wykonuje się skoków i zbyt energicznych ruchów. Trening powinien być prowadzony tak, by osoba ćwicząca mogła przez okres kilkudziesięciu minut wykonywać nieprzerwana pracę mięśniową przy tętnie 120-130 uderzeń na minutę. W zakresie wysiłków wytrzymałościowych ukierunkowanych na redukcję tłuszczu podskórnego, często wykorzystuje się stacjonarne przyrządy aerobowe jak rowery, stepery, wiosła, itp.
  • Ćwiczenia wzmacniające, modelujące sylwetkę – wykonywane w prostym układzie choreograficznym z zastosowaniem różnych przyrządów: ciężarków, drążków, taśm, itp. Ćwiczenia powinny być poprzedzone kilkunastominutową rozgrzewką i kończyć się odpowiednimi ćwiczeniami rozciągającymi. Polecane szczególnie osobom początkującym, których programy treningowe ukierunkowane są na wzmocnienie i ujędrnienie ciała.
  • Ćwiczenia ukierunkowane na poprawę wydolności – to intensywne rodzaje ćwiczeń aerobowych wykonywane przy szybkiej, rytmicznej muzyce. Zajęcia wymagają kondycji, poczucia rytmu i dobrej koordynacji ruchowej. Najczęściej adresowane do młodych osób. Ćwiczenia mogą być wykonywane także z pomocą specjalnej platformy (step). Efektem intensywnych wysiłków aerobowych jest nie tylko poprawa wydolności, ale także redukcja tkanki tłuszczowej oraz poprawa jędrności ciała.
  • Ćwiczenia kształtujące biodra, uda i mięśnie brzucha  – wykonywane najczęściej w parterze na specjalnych matach. Rozpoczynają się najczęściej kilkunastominutową rozgrzewką. Następnie przechodzi się do zasadniczych ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe. Ćwiczenia wykonywane są bez obciążeń z dużą ilością powtórzeń w jednej serii. Kończą się kilkunastominutowym treningiem rozciągającym (stretching).
  • Ćwiczenia ogólnie kształtujące sylwetkę – polegają na harmonijnym rozwijaniu różnych partii mięśniowych. Są to treningi wytrzymałościowe z elementami treningu siłowego. Do dynamicznych wysiłków aerobowych wplatane są ćwiczenia z obciążeniem. Ten rodzaj treningu wymaga dobrego stanu zdrowia i doskonałej kondycji. Elementy treningu siłowego powinny obejmować wszystkie najważniejsze grupy mięśniowe.

Istotną rolę w treningu zdrowotnym odgrywają również gry i zabawy zespołowe. Gra w piłkę nożną, koszykówkę czy siatkówkę oprócz istotnych walorów zdrowotnych, ćwiczy także uwagę i zdolność koncentracji, zmusza graczy do aktywnej i samodzielnej pracy. Duża liczba wykonywanych podczas gry podskoków, skłonów, skrętów zwiększa aktywność mięśni klatki piersiowej co wpływa korzystnie na pracę układu oddechowego. Ćwiczenia tego typu pobudzają układ sercowo-naczyniowy co pozwala uzyskać poprawę wydolności tlenowej, natomiast w przypadku osób początkujących lub z nadwagą mają one znaczenie dla usprawnienia tempa metabolizmu i podniesienia kondycji układu krążeniowo-oddechowego.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Trening szybkościowy

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny

Trening szybkościowy to rodzaj wysiłku mający na celu kształtowanie czasu reakcji, poprawę szybkości wykonywania ruchów oraz zwiększenie ich częstotliwości.

czytaj więcej

Wycieczki górskie

Wrze 11, 2014 Trening zdrowotny

Górskie, piesze eskapady to niezwykła przyjemność obcowania z naturą. Pokonywanie dzikich terenów wśród lasów, skał, wspaniałej i często niespotykanej roślinności to wyjątkowa forma aktywności ruchowej.

czytaj więcej
:red_circle: Zbigniew Kasprzyk
POKAŻ