Michał Mossakowski

Zanieczyszczenie dopingiem

Coraz częściej słyszy się, że niektóre preparaty suplementacyjne mogą zawierać niedozwolone substancje dopingujące. Czy jest to prawda?

Niestety, taka możliwość istnieje, szczególnie jeżeli zażywane preparaty pochodzą z niewiadomego źródła i nie zostały dopuszczone do obrotu handlowego w Polsce. Wiele odżywek może zawierać dodatek steroidów anaboliczno-androgennych lub niedozwolonych substancji pobudzających. W ostatnim czasie Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) ogłosił, że kilkanaście procent odżywek i suplementów sprzedawanych na terenie USA i Wielkiej Brytanii zawiera substancje zakazane, których stosowanie może doprowadzić do pozytywnego testu antydopingowego. W suplementach stosowanych przez sportowców można znaleźć między innymi takie substancje zakazane jak: adrostenedion, dehydroepiandrosteron, efedrynę, strychninę. Mając na uwadze bezpieczeństwo zdrowotne jak również kwestię etyki sportowej, warto korzystać tylko i wyłącznie z produktów renomowanych firm, sprawdzonych i dopuszczonych na rynku polskim. Sportowcy powinni pamiętać, że istnieją bardzo ostre przepisy antydopingowe, które wiążą się z zasadą pełnej odpowiedzialności jednostki, co oznacza, że każdy zawodnik przyjmuje środki wspomagające na własne ryzyko.

autor: dr Dariusz Szukała

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czy suplementacja jest konieczna?

Okres intensywnych zajęć treningowych zwiększa wyraźnie zapotrzebowanie organizmu na energię oraz różnego rodzaju substancje odżywcze.

czytaj więcej

Czym są suplementy?

Pod pojęciem suplementu, bądź środka wspomagającego wysiłek sportowy kryją się specjalne składniki lub substancje, których stosowanie przyczynia się do zwiększenia zdolności wysiłkowych.

czytaj więcej
POKAŻ