mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Używki osłabiają potencję

Uzależniania od alkoholu, narkotyków i nikotyny należą do najczęściej spotykanych przyczyn zaburzeń seksualnych. Biorąc pod uwagę ich powszechność i wieloletni przebieg (często od młodego wieku) - ryzyko zachorowalności, szczególnie mężczyzn jest ogromne.

  • Alohol

Z wielu badań wynika, ze takie zaburzenia seksualne jak: impotencja, obniżenie lub zanik libido, zaburzenia wytrysku nasienia występują u 50-85% uzależnionych od alkoholu. Alkohol przyczynia się do inicjacji i rozwijania zaburzeń seksualnych w sposób bardzo złożony, ingerując w układ hormonalny, naczyniowy, nerwowy, powodując zmiany zanikowe w jądrach, przyspieszony proces starzenia się, wyzwalając konflikty partnerskiNARKOTYKI W przypadku uzależnień od narkotyków, częstość zaburzeń seksualnych dotyczy ok. 90% osób uzależnionych. W takich przypadkach stwierdza się najczęściej zmniejszenie stężenia testosteronu, zaburzenia metabolizmu estrogenów, prolaktyny, serotoniny, dopaminy, zaburzenia neurogenne, psychogenne, partnerskie.

  • Nikotyna

Wypalanie paczki papierosów dziennie przez okres 25 lat u 75% palaczy prowadzi do impotencji. Nikotyna powoduje zmiany naczyniowe obszarze genitalnym, uszkodzenie ośrodków seksualnych w rdzeniu kręgowym, zaburzenia hormonalne, choroby układu krążenia, przyspieszone starzenie. Palenie tytoniu może wyzwalać impotencję o podłożu neurogennym, naczyniowym i hormonalnym. Szereg spostrzeżeń związanych z badaniami toksyczności dymu tytoniowego zwraca uwagę na to, że zawarte w nim składniki szkodliwe dla zdrowia wywołują również zmiany w męskich komórkach rozrodczych. U palaczy może dochodzić do zmniejszenia objętości nasienia, liczby plemników, upośledzenia ich ruchliwości, zmniejszenia gęstości oraz do pojawienia się zmian morfologicznych. Ponadto DNA komórek rozrodczych może ulegać mutacji.

Problem wpływu uzależnień na reaktywność seksualną jest dość często bagatelizowany, gdyż wiele używek branych w niewielkich dawkach może z początku korzystnie oddziaływać na poprawę libido (alkohol, amfetamina, marihuana, kokaina). Z danych jednak wynika, że wszystkie z wymienionych środków z biegiem czasu prowadzą do impotencji i utrwalania rozmaitych zaburzeń seksualnych.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Antyoksydanty chronią męskość

Stres wolnorodnikowy w istotny sposób może przyczyniać się do niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu narządów płciowych. W wyniku aktywnego działania cząstek rodnikowych dochodzi do uszkodzeń w ...

czytaj więcej

Testosteron w diecie

Testosteron jako najważniejszy hormon męski wpływa na zwiększone libido poprzez uwrażliwienie ośrodków seksualnych w układzie nerwowym, warunkuje odpowiednią pobudliwość stref erogennych oraz wpływa na ogólną ...

czytaj więcej
:red_circle: Zbigniew Kasprzyk
POKAŻ