mgr Zbigniew Kasprzyk

mgr Zbigniew Kasprzyk

tel. 501 471 825 Umów się online

Cellulit

Mają go kobiety szczupłe i otyłe. Jedne i drugie starają się wygładzić „pomarańczową skórkę” kremami, masażami, dietą, ujędrniającymi ćwiczeniami oraz zabiegami w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Te ostatnie, uzbrojone w coraz bardziej wyrafinowaną, kosmiczną technologię z urządzeniami elektronicznymi, ultradźwiękami i laserem – obiecują szybkie pożegnanie z niechcianym cellulitem. Moda na walkę z nim nie jest wynalazkiem naszych czasów. Z „pomarańczową skórką” zmagają się kolejne pokolenia kobiet od prawie stu lat.

Utarczki z anatomią

Cellulit jest przypadłością kobiet, wynikającą z innej niż u mężczyzn budowy podskórnej tkanki tłuszczowej. Tuż pod naszą skórą przebiega siatka przeplatających się włókien tkanki łącznej, a między nimi tkwią komórki tłuszczowe. U kobiet (w odróżnieniu od mężczyzn) włókna są ułożone luźno, bardziej powierzchownie i równolegle, a komórki tłuszczowe tkwią płycej pod skórą. Dodatkowo, podczas ciąży tkanka łączna ulega rozciągnięciu. Jest ona luźna i miękka, a więc komórki tłuszczowe mają więcej miejsca. Chętnie się rozrastają i zaczynają wypełniać wolną przestrzeń. Wyglądają jak nadmuchane baloniki. Ich powierzchnia staje się nieregularna. Są widoczne w postaci dołków, górek i pofałdowania skóry. Ta właśnie nieregularna, wybrzuszona i wklęsła tkanka tłuszczowa, gromadząca się w określonych partiach skóry – to cellulit. Walka z nim jest w pewnej mierze wojną wypowiedzianą przez kobiety własnej anatomii. Naturalna skłonność do cellulitu nie oznacza oczywiście pogodzenia się z losem. Przeciwnie, wkładamy dużo wysiłku, aby się go pozbyć. Tym bardziej, że przy zaawansowanym jego stadium, skóra staje się zwiotczała, traci elastyczność, ma skłonność do obwisania.

Popracuj z kremem

W zwalczaniu cellulitu najlepsze wyniki zapewnia systematyczna i długa pielęgnacja. Po zaprzestaniu wcierania w ciało kosmetyków (nawet jeśli osiągnęło się częściowe lub całkowite wygładzenie skóry) następuje nawrót cellulitu. Stosowanie kremów i balsamów nie daje trwałego efektu. W pierwszym stadium cellulitu przydatne są kosmetyki poprawiające krążenie krwi i wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. W swoim składzie mają one najczęściej wyciągi z miłorzębu japońskiego, rutyny, iglicy lekarskiej. Nie tylko pozytywnie oddziałują na naczynia krwionośne, ale także zapobiegają odkładaniu się „zrazików”. W następnym etapie należy sięgnąć po kosmetyki mocniej działające. Stymulują one metabolizm komórkowy, przyspieszają rozkład i usuwanie tłuszczów, toksyn, zbędnych produktów przemiany materii oraz pobudzają procesy naprawcze w tkankach. Zwykle zawierają kofeinę sprzyjającą powstawaniu enzymu odpowiedzialnego za proces lipozy, w wyniku którego tłuszcz gromadzony w tkankach zostaje z nich usunięty. Poza tym w kremach, balsamach czy żelach antycellulitowych znajdują się: L- karnityna, algi (będące skarbnicą soli mineralnych, aminokwasów i witamin) oraz wyciągi z guarany, soi, cynamonu.

Większość preparatów antycellulitowych działa skutecznie jedynie wtedy, gdy zostaną wmasowane w skórę. Wciera się je dość energicznie okrężnymi ruchami przez co najmniej pięć minut. Nakładanie ich zaczyna się od kolan, przesuwając stopniowo w górę do ud, brzucha, pośladków. Dermatolodzy zalecają nakładanie kosmetyku na brzuch w pozycji leżącej. Dłonie uciskające skórę przesuwamy zgodnie ze wskazówkami zegara. Możemy przy tym wzmacniać mięsień brzucha lekko unosząc wyprostowane nogi. Aby skóra lepiej je wchłaniała, raz w tygodniu trzeba złuszczyć martwe komórki naskórka preparatami peelingującymi. Oprócz tego mamy do dyspozycji specjalistyczne zabiegi od masaży i masek, po ujędrniającą skórę nowoczesną aparaturę. Ważna jest też zmiana diety. Spożywanie dłużej ilości owoców i warzyw przyczynia się do poprawy wyglądu naszego ciała. Pektyny zawarte w jabłkach zmniejszają absorpcję tłuszczów i zapewniają dobre trawienie. Pomidory zawierają potas, nazywany pierwiastkiem życia. Cudowna witamina C wzmacnia organizm, a poliamidy wywołują rozkład komórek tłuszczowych.

autor: Danuta Brylska

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czy warto stosować reduktory tłuszczu?

W ostatnich latach ogromne zainteresowanie wzbudzają specjalne preparaty dietetyczne, szeroko reklamowane jako środki wspomagające odchudzanie.

czytaj więcej

Szczupła talia

Wrze 11, 2014 Dla kobiet

Jaki typ kobiecej sylwetki najbardziej rusza męskie zmysły? Cóż, gusty są zapewne różne, jednak z pewnością większość panów odpowie, że figura kobiety musi być po ...

czytaj więcej
:red_circle: Zbigniew Kasprzyk
POKAŻ